Konto bankowe dla młodzieży.

Prawie 10% osób poniżej osiemnastego roku życia ma swoje konto bankowe. Jak widać, nie jest to jeszcze zbyt rozpowszechnione w Polsce, ale można przypuszczać, że ten procent będzie stale wzrastał.

Korzyści posiadania konta bankowego dla młodzieży

Konto bankowe dla młodzieży daje naprawdę wiele możliwości. Przede wszystkim uczy młodych ludzi świadomości finansowej, pozwala na zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu finansów, korzystania z produktów i usług bankowych oraz oszczędzania.
Poza tym, daje sposobność do wglądu rachunku przez całą dobę, pozwala skorzystać z opcji zapłaty w sklepach internetowych lub na aukcjach, umożliwia darmowe lub bardzo tanie przelewy przelewy, płatności kartą płatniczą bez konieczności noszenia przy sobie gotówki, doładowanie telefonu komórkowego oraz bezpłatne wypłaty z bankomatów. Na pytanie, czy warto założyć konto młodzieżowe, odpowiedź jest bardzo prosta – naprawdę warto.

Oprócz powyższych korzyści, należy także wspomnieć o niezwykle silnej, wśród nastolatków, potrzebie uniezależnienia się od rodziców i pokazania własnej dojrzałości. Faktem jest, że konto bankowe dla młodzieży uczy w praktyce, a nie w teorii podstaw ekonomii i nastolatek na własnej skórze może się przekonać, co to znaczy przekroczenie limitu debetowego oraz jak właściwie planować wszelkie wydatki. Należy także podkreślić, że coraz bardziej popularna wśród młodych ludzi staje się praca sezonowa, co również może się okazać impulsem do założenia własnego konta.

Co ciekawe, nawet bankom może się to opłacać w dłuższej perspektywie. Dlaczego? Po prostu, młody człowiek dopieszczony ofertą i możliwościami danymi na koncie młodzieżowym,może automatycznie pozostać stałym klientem danego banku po ukończeniu osiemnastego roku życia. Jak widać, banki maja, o co walczyć.

Czy konta dla młodzieży różnią się od zwykłych kont?

Podstawową różnicą jest oczywiście obowiązek uzyskania zgody rodziców lub opiekunów prawnych na otwarcie konta. Wiadomo, że tego typu konto nie ma powiązania z kilkoma produktami i usługami bankowymi, typu karty kredytowe, czy też biuro maklerskie. Natomiast często się zdarza, że typowy rachunek bankowy dla młodzieży jest tańszy w prowadzeniu, gdyż nie posiada opłat za korzystanie i wydanie karty płatniczej lub też limitów, które trzeba spełnić, aby ta karta była darmowa w użytkowaniu. Jednak zawsze należy wszystkie punkty regulaminu dokładnie przeczytać, zanim się otworzy takie konto.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakładaniu konta młodzieżowego?

Kryteria wyboru są bardzo podobne, jak w przypadku zwykłych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych dla dorosłych. Przede wszystkim istotne jest to, aby konto było darmowe i to bez żadnych haczyków. Chodzi tutaj o brak opłat za prowadzenie rachunku, za wydanie karty bankomatowej i korzystanie z niej, ale także brak opłat za przelewy.
Niewątpliwym czynnikiem kuszącym są także wszelkiego rodzaju dodatkowe korzyści, a więc promocje, rabaty i oferty specjalne, jak zniżki w sklepach lub przy kupnie biletów do kina. Magnesem może być także możliwe oprocentowanie konta, co ma miejsce w kilku przypadkach.
Nastolatki niezwykle sobie cenią stały dostęp do Internetu, więc aplikacje mobilne na telefony komórkowe pozwalające na zarządzanie kontem w każdej chwili na pewno uatrakcyjnią ofertę. Podobnie wygląda kwestia zakładania rachunku. Konto bankowe dla młodzieży, które można założyć przez Internet prawdopodobnie także będzie bardziej atrakcyjne. Któremu nastolatkowi chciałoby się chodzić do placówki banku i odstać swoje w kolejce?

Jest jeszcze jedna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Mianowicie, niektóre banki stawiają wymóg, aby rodzic lub opiekun nastolatka również posiadał konto w danym banku, co niekiedy może stanowić sporą przeszkodę w założeniu rachunku przez nastoletniego człowieka.

Jak założyć konto bankowe dla młodzieży?

Przede wszystkim należy mieć ukończone trzynaście lat i oczywiście zgodę rodzica lub opiekuna. Po przejrzeniu wszystkich dostępnych ofert i podjęciu decyzji o wyborze jednej, niezbędne jest wypełnienie formularza na stronie internetowej lub udanie się do placówki stacjonarnej banku. To pierwsze rozwiązanie z pewnością jest dużo bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi.
Aby prawidłowo i w pełni wypełnić wniosek o otwarcie rachunku bankowego, potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość, a więc legitymacja szkolna, tymczasowy dowód osobisty albo paszport. Niezbędne są także podstawowe dane osobowe, jak numer PESEL, adres zameldowania i zamieszkania oraz dane kontaktowe, czyli adres mailowy i numer telefonu.
Zweryfikowane dane są podstawą do wystawienia dokumentów (umowa, oświadczenie rodzica oraz regulamin konta bankowego) zawarcia umowy, które dostarczy kurier pod wskazany adres.Niezwykle istotne jest, aby w czasie wizyty kuriera był obecny rodzic lub opiekun, którego podpis również musi się znaleźć na umowie (oprócz oczywiście podpisu osoby nieletniej).

Po ukończeniu osiemnastego roku życia, można już spokojnie podpisywać umowy we własnym imieniu i bez wymogu zgody rodziców. Jeżeli znajdzie się bank z lepszą ofertą, to oczywiście należy zmienić konto.

Warto jeszcze wspomnieć o jednej opcji, która jest możliwa dla osób poniżej trzynastego roku życia. Chodzi o konta dla dzieci. Nie są to oczywiście formalne rachunki bankowe, ale subkonto rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego rodzica.
I to właśnie rodzic czy też opiekun prawny ma możliwość zarządzania pieniędzmi na owym koncie oraz posiada pełną kontrolę nad całym kontem. Dzieci mogą natomiast użytkować kartę płatniczą wydaną do konta i zarządzać tym swoim rachunkiem, ale pod ścisłą kontrolą dorosłego. Jest to niewątpliwe ciekawe rozwiązanie i pozwala uczyć małoletnich gospodarowania małymi kwotami, co przyda się w późniejszym czasie do właściwego zarządzania finansami osobistymi.

Jakie konta bankowe dla młodzieży są dostępne na rynku?

Większość znaczących banków ma w ofercie konta desygnowane młodzieży. Najbardziej popularne są izzyKonto (mBank), Konto Direct <18 (ING Bank), T-Mobile konto (T-Mobile Usługi Bankowe) oraz Konto 360 Junior (Millennium Bank). To pierwsze proponuje zniżki do 25% w szkołach językowych przy płatnościach kartą oraz program oszczędnościowy mSaver, a T-Mobile konto bonusy do 500 zł za przejście do T-Mobile.

pawel

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel

Latest posts by pawel (see all)

Autor

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *